REZERVOVAT TERMIN BITVY

Pro rezervaci zatím využijte tel 777771292

V ceníku uvedeny SLEVY pro organizátory akcí!!

Rady zájemcům aneb co je Paintball:

Paintball je jeden z nových, rychle se rozvíjejících adrenalinových sportů ve kterém je důležitá nejen fyzická kondice a síla, ale také schopnost přemýšlet a rychle se rozhodovat. Paintball je hra ve které může každý prožít nejen radost z výhry ale i poznat, jak málo stačí k prohře.Paintball je hra plná napětí, dobrodružství a vzrušení ale především je to opravdu báječná zábava!

Jak se hraje?

Přestože existuje mnoho variant této hry, pro většinu paintballových her je společné to,že ji hrají vždy dva týmy proti sobě. Cílem hry je získat vlajku soupeře, ubránit vlastní vlajku, a zároveň vyřadit co nejvíce protihráčů. Počet hráčů se pohybuje od dvouči pěti až po 500 na každé straně. (Počet je limitován pouze rozlohou hrací plochy.) Paintballové souboje mají většinou časový limit 10 až 45 minut, podle rozlohy "hřiště" a počtu hráčů.Existují i jiné varianty paintballových her.Vše se dozvíte u nás na místě  :-)

S čím se hraje?

Paintbalové zbraně jsou speciální značkovací pistole na stlačený vzduch nebo CO2, vystřelující želatinové kuličky naplněné barvou. Jejich mířený dostřel je třicet až čtyřicet metrů. Paintbalové pistole jsou různých druhů a tvarů. Od malých pistolí na 12-gramové CO2 bombičky a deset kuliček v zásobníku, až po zbraně s plnitelnými bombami na CO2 a zásobníkem na 200 kuliček. Některé zbraně se musí po každém výstřelu natahovat (tzv. pump action), a jiné jsou poloautomatické (sami se po výstřelu nabijí) nebo dokonce plnoautomatické. Paintballové náboje jsou kulaté tenkostěnné želatinové kapsle s barevnou tekutinou uvnitř. Jejich tekutá náplň je netoxická, neleptavá, vodou rozpustná a biologicky nezávadná. Z oblečení a z těla se dá omýt vodou a mýdlem. Když je hráč paintbalovým nábojem zasažen,želatinová kapsle praskne a tekutina obsažená uvnitř zanechá jasnou barevnou značku. Kdo je takto označen, je vyřazen ze hry. Paintbalové masky - Během hry musí mít hráči na očích nasazeny specielní paintbalové brýle chránící oči.

Kde se hraje?

Paintbalové hřiště může být přírodní nebo uměle postavené, vždy však musí být členité s mnoha překážkami které mohou hráči používat jako kryty. Může využívat terénní nerovnosti, stromy ale i budovy nebo uměle vytvořené překážky.

Kdo ho hraje?

Paintball hrají miliony mužů a žen všech věkových kategorií, povolání i životních stylů na všech kontinentech. ( A co vy? )

Od kolika let mohu hrát paintball?

Věkové omezení pro hru prakticky neexistuje, nicméně nepsaným pravidlem je, že hráči do 15 let věku by měli mít písemný souhlas rodičů.

Co si mám na paintball obléct?

Důležité je aby oblečení co nejvíce zakrylo. Proto doporučuji vždy nosit dlouhé kalhoty a mikiny nebo bundy s dlouhými rukávy. také oblečení musí být pohodlné a musí vám umožňovat pohyb bez omezení. Nemá cenu nosit několik vrstev oblečení najednou. Jste pak nepohyblivý, zbytečně moc se potíte a hra se pro vás stává nepříjemnou. Dokonce se může stát, že kuličku, která vás zasáhne, nebudete přes několik vrstev oblečení ani cíti. A vaši protihráči se budou ihned hádat, zda byl či nebyl zásah, jak dlouho už ten zásah máte apod. Hra se pak často přerušuje a stává se nudnou. Nedoporučuji rovněž např. kožené kabáty nebo vypolstrované bundy a vesty, přes které o zásahu tak nemusíte vždy vědět. Samozřejmě snažte se vaše oblečení přispůsobit aktuálnímu počasí.
V paintballe není vůbec důležité jak vypadáte, jestli máte značkové oblečení, ve hře vám to nikdy nepomůže a navíc vás takové fešácké oblečení i trochu zesměšní.

Maskáče - ano či ne ?

Sportovní paintball obecně se distancuje od používání maskáčů a to především z důvodu, že sportovní hráči nechtějí aby vypadali (nebo aby je někdo spojoval) jako nějaká součást armády či jiného militantního seskupení. Paintballu jako sportu moc neprospívá, pokud si ho okolí (podvědomě nebo zcela záměrně) spojuje s vojenskými a polovojenskými organizacemi.
Maskáče mají ale většinou velkou výhodu v tom, že jsou ušity z velmi pevné a odolné látky. To je jejich obrovská výhoda. Navíc nebývají příliš drahé, takže se stávají ideálním oblečením pro trénink někde v lese.

Jakou obuv si vzít na paintball ?

Noste pevné kotníkové boty a pořádnou podrážkou. Určitě nechoďte na hřiště v nových botách, anebo jen v případě že budete s sebou mít pořádnou zásobu náplastí. Když už jste zainvestovali do nových bot, noste je nejprve několik dní doma abyste je pořádně "rozšláply", než s nimi vyrazíte na hřiště. Určitě si pořiďte také pořádné ponožky, které jsou určeny pro sport.
Někdo nosí lehké trekkingové boty, někdo klasickou sportovní obuv a někdo preferuje třeba i kopačky. Dají se použít i vysoké farmářky, kanady nebo třeba i tzv. martensky. Záleží jen na vás v čem se vám bude pohodlně běhat a v jakém terénu budete hrát.A také musíte počítat s tím, že boty se na paintballu dost zašpiní. Je dobré mít jeden pár bot určených jen a jen pro paintball.

Jaká je další výstroj ?

I když máte vhodné oblečení pro paintball a správnou ochranou paintballovou masku, je přece jenom na vašem těle stále ještě několik odkrytých partii, kam případný zásah může být nepříjemný či dokonce bolestivý. Především jsou to vaše ruce, resp. prsty a hřebet ruky.
Proto doporučuju všem hráčům aby nosili jako ochranu rukou rukavice. Tedy prstové rukavice!!! Doufám, že nikoho nenapadne si vzít palčáky, i když s trochou cviku by to šlo také... :-) Pokud se v prstových rukavicích cítíte trochu neohrabaně a spoušť zbraně se vám špatně mačká, klidně si konce rukavic ustříhněte. Je také možné pořídit si speciální paintballové rukavice, které mají zesílený hřbet ruky, vypolstrovanou dlaň nebo bývají také ušity z neoprenu. A některé z nich kupodivu nejsou tak drahé. Pamatuju si, že p. Marek je prodával za cenu cca 300,- Kč. Paintballové rukavice vám určitě vydrží několik let. Alternativně lze použít i rukavice určené do posilovny, cyklistické nebo motokrosové. Já osobně jsem po letech strávených u bezprstových paintballových rukavic přešel tento rok na celoprstové rukavice motokros (zn. ProGrip) a nemohu si je vynachválit. Jejich cena je trochu vyšší (cca 1000 Kč), ale jsou opravdu kvalitní a pohodlné.
Další poměrně nechráněnou části těla je temeno hlavy a krk. O krku jsem se již zmínil u masek. Temeno hlavy nejlépe ochráníte jakýmkoli šátkem nebo čepicí. Ochráníte si současně také vlasy před obarvením a v létě také před sluncem. Určitě není nic příjemného, když se vracíte odpoledne ze hřiště a vlasy máte mastné a obarvené např. na červeno. Proto si s sebou vždycky berte aspoň čepici (kšiltovku). Když jí máte, můžete si ji vždy sundat, ale když ji s sebou nemáte, máte prostě smůlu. A zásahy do oblasti hlavy jsou nejčastější... :-)

Jak rychle letí paintballová kulička a jak se tato rychlost dá změřit ?

Dle soutěžních pravidel ( i bezpečnostních!!!) úsťová rychlost paintballové kuličky nesmí překročit hranici 90 m/s (300 stop/s). Rychlost vystřelené kuličky se měří pomocí chronografu, které pracují na principu tzv. Dopplerova radaru.

Existuje v České republice nějaké národní paintballové sdružení nebo organizace ?

Jistě, již několik let zaštiťuje sportovní paintball v ČR národní asociace PGBA (Paintball Games Bohemia Association).

Zdroj textu: www.paintball.cz